Koszty rozwodu

W tym dziale znajdą Państwo zestawienie, które pomoże oszacować koszty rozwodu, związane z postępowaniem sądowym. Źródłem zamieszczonych danych jest Ustawa z 28 lipca 2005 o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Art. 26 ustawy podaje, że od pozwu o rozwód lub separację pobiera się opłatę w wysokości 600 zł. Jednak gdy separację sąd orzeka na zgodny wniosek stron, opłata równa jest 100 zł.

 

OPŁATY

Pozew o rozwód 600 PLN
Pozew o separację 600 PLN
Wniosek o separację na zgodne żądanie małżonków 100 PLN
Wniosek o zniesienie separacji 100 PLN
Wniosek o podział wspólnego majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej 1000 PLN
Wniosek o podział wspólnego majątku wg zgodnego projektu małżonków 300 PLN
Cierpienie dzieci po rozwiązaniu małżeństwa rodziców niewycenione…

Pozostałe koszty rozwodu, związane z postępowaniem sądowym, mają charakter zmienny. W przypadku zasądzenia alimentów na rzecz małżonka, od małżonka zobowiązanego sąd pobiera opłatę stosunkową od zasądzonego roszczenia. W przypadku nakazania eksmisji jednego małżonka, lub podziału wspólnego majątku, pobierana jest także opłata w wysokości przewidzianej od wniosku w tej sprawie.

W kosztach zmiennych należy także uwzględnić koszt stawiennictwa świadków i sporządzenia opinii biegłego. Jeśli małżonkowie mają dzieci, dobrze jest też uwzględnić koszt sesji terapeutycznych, które trwać mogą nawet kilka lat, przy czym nie można zagwarantować, że odniosą skutek. Należy brać pod uwagę, że zmiany wywołane przez rozwód w psychice dziecka są nieodwracalne, a ich skutki będą długofalowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>